Integracja rozwiązań dla instalacji telekomunikacyjnych i operatorów kablowych

Nasze Montaże

Dlaczego, profesjonalny montaż anteny jest ważny? Czyli: bądź pewny swojej instalacji antenowej.

Instalacja antenowa, jak wiemy jest połączeniem kilku elementów takich jak antena, kabel, złączki oraz oczywiście odbiornik telewizyjny. Odbiorca sygnału oczekuje idealnego obrazu bez zakłóceń, jak więc osiągnąć taki stan? Aby w ogóle mieć możliwość dokonania jakiegokolwiek montażu instalacji antenowej w naszym mieszkaniu czy domu, należałoby zacząć od wyboru samej anteny. Wbrew powszechnym opiniom to w cale nie jest takie proste.

Przejdź do SKLEPU

Dlaczego?

Chociażby z powodu ogromnego ich wyboru, w przypadku anteny satelitarnej raczej nie powinniśmy mieć problemu, stosując zasadę lepiej większa średnica niż mniejsza, to z wyborem anteny do odbioru TV naziemnej, tak łatwo już nie jest.

Powodów jest wiele ponieważ każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Dobór odpowiedniej anteny zależy od wielu czynników: odległości od nadajnika, jego parametrów, topografii terenu, otoczenia wokół, przeszkód przed anteną, gdzie jest zamontowana i na jakiej wysokości, charakteru samej instalacji - długości kabli, ilości rozgałęzień - liczby podłączonych odbiorników itp.

To dlatego jest tyle rodzajów, wielkości i kształtów anten. Te cechy określają do czego i w jakich warunkach mogą być użyte.

Ponadto każda antena jest  jednocześnie filtrem i wzmacniaczem. Budowa determinuje pasmo na jakie przede wszystkim jest zaprojektowana i przeznaczona do jego odbioru.
Nie ma anten do odbioru wszystkiego są natomiast anteny dedykowane do konkretnego pasma.
Oczywiście te anteny również odbierają inne częstotliwości ale zdecydowanie słabiej i stopień zadowolenia zależy od lokalnych warunków jakie panują w konkretnym miejscu ich montażu.
Ta sama antena w jednej lokalizacji będzie pracować poprawnie i odbierze wszystko co jest nadawane, w innej natomiast może się nie sprawdzić.  Nie ma również anten, które będą zdolne odbierać z każdego miejsca i w każdych warunkach. Każda lokalizacja jest inna a otoczenie, miejsce montażu, charakter i topografia instalacji oraz parametry samego nadajnika, który jest w jej zasięgu (obszaru), to czynniki, które mają decydujący wpływ na dobór odpowiedniej anteny lub zestawu anten.

Jak widać, już przy wyborze samej anteny należałoby się zdać na fachową wiedzę i praktykę lokalnego specjalisty w tej dziedzinie. Dlaczego lokalnego? Ponieważ On zna teren, na którym pracuje, a dokładna lokalizacja (adres lub współrzędne) ułatwiła identyfikację możliwości odbiorczych oraz zagrożeń. Jest to warunek konieczny. Bardzo ważną informacją jest również sam charakter instalacji i jej topografia, parametry zastosowanego kabla koncentrycznego, miejsce montażu anteny (balkon, ściana, strych, dach), na jakiej wysokości, orientacyjne długości kabli, od anteny do ew. rozgałęźnika, od rozgałęźnika do poszczególnych odbiorników, liczba rozgałęzień, liczba podłączonych odbiorników TV itp.

Od tych wszystkich informacji zależy zarówno dobór anteny/anten jak również innych niezbędnych elementów składowych każdej instalacji, w takim przypadku przydałaby się nam szersza wiedza instalatorska, techniczna, a w niektórych przypadkach niezbędne wręcz będzie użycie odpowiednich narzędzi, w tym również specjalistycznego miernika sygnałów cyfrowych. Lokalny instalator, wyposażony w odpowiednie narzędzia, wykona instalacje profesjonalnie i szybko nawet jeśli antena będzie musiała być zamontowana na dachu czy kominie budynku, ustawi antenę kierunkową odpowiednio do nadajnika, nawet jeśli odchylenie od głównego kierunku wiązki o kilka stopni może powodować utratę jej zysku nawet o 50% lub jeśli będzie musiał  poszukać sygnału z odbicia.

Nie możemy zapomnieć, że aby instalacja działała prawidłowo i bez awaryjnie długie lata należy stosować kable zewnętrzne (żelowane) na zewnątrz budynku, a wewnętrzne wewnątrz i użyć najlepiej złączy kompresyjnych.

Pomyślcie teraz o instalacji bardziej rozbudowanej (np. w domku jednorodzinnym) składającej się z kilku anten naziemnych… i żeby było ciekawiej, odbiór programów satelitarnych z dwóch satelitów. Instalacja ma zasilić w sygnał  R+TV+SAT od 5 do 7 gniazd.

Co teraz?

Trzeba pamiętać, że kultura wykonania instalacji z należytą starannością i zgodnie ze sztuką dobrych praktyk oraz z wykorzystaniem wysokiej klasy materiałów, już na samym początku budowy każdej instalacji, ma kluczowe znaczenie przy utrzymaniu rygoru właściwości sygnałów. 
Wykonując dobrą pracę unikniemy kłopotów w dalszej części eksploatacji całego systemu, mogąc cieszyć się nienagannym odbiorem przez długie lata nie zależnie od pory roku.

Tylko profesjonalny montaż zapewni prawidłowe i bezawaryjne funkcjonowanie instalacji przez długie lata użytkowania. Z uwagi na to zalecamy skorzystanie z usług profesjonalnych instalatorów w Twojej okolicy, skorzystaj z Naszych Montaży – profesjonalny, szybki, montaż anteny w Twoim domu.

Kup montaż wraz z anteną na www.sklep.telmor.pl 
lub na dedykowanej Infolinii 58 382 34 34 - Sygnał Zawsze Idealny.
                                                                                         

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z OFERTAMI MONTAŻY »                                                                      

 

 

 

skontaktuj się

Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas
58 739 59 59

Napisz do nas
telmor@telmor.pl

newsletter
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj ×