Integracja rozwiązań dla instalacji telekomunikacyjnych i operatorów kablowych

Instalacje teleinformatyczne - nowe warunki techniczne dla nowych mieszkań

Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej dotyczące warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie nakłada nowe obowiązki na deweloperów - budowanie instalacji multiswitchowych w każdym nowym budynku wielorodzinnym oraz lepszy dostęp do sygnałów satelitarnych. Nowe warunki techniczne dają wymierne korzyści osobom inwestującym w nowe mieszkania.

Każdy lokal mieszkalny wybudowany w oparciu o rozporządzenie z 6 listopada 2012, musi posiadać dostęp do sygnałów satelitarnych DVB-S/S2 z dwóch satelitów § 192f. 7 pp.2,c (w Polsce najbardziej popularne Hotbird i Astra), oraz sygnałów naziemnej telewizji cyfrowej. Nowo budowane mieszkania mogą tym samym być nieco droższe (koszt wykonania wymaganych instalacji), jednak poniesione nakłady dają właścicielowi mieszkania realne korzyści, ponieważ będzie miał dostęp do operatorów satelitarnej telewizji cyfrowej. Takie możliwości z pewnością zwiększą konkurencję, a co za tym idzie mogą prowadzić do korzystniejszych cenowo ofert od operatorów kablowych. Biorąc pod uwagę czas eksploatacji mieszkania, potencjalny klient dewelopera powinien wybierać najnowsze lokale, w których uwzględniono nowe rozporządzenie. Zasadne są zatem pytania stawiane deweloperom: czy mieszkanie posiada opisane w rozporządzeniu instalacje, czy wyposażone jest w dużą wygodną telekomunikacyjną skrzynkę mieszkaniową, pozwalającą na zamontowanie modemu kablowego i routera bezprzewodowego.

Każdy budynek mieszkalny wykonany w oparciu o nowe przepisy, musi być wyposażony w multiswitche § 192f. 6 pp.4, oraz § 192f. 7 pp.3. Z punktu widzenia inwestora ważne jest, aby wybrany sprzęt działał stabilnie. Od dużej sieci multiswitchowej wymaga się znacznie więcej niż od zwykłej instalacji w domu jednorodzinnym. Konieczna jest zatem duża separacja pomiędzy torami SAT (z praktyki zalecane minimum 40 dB). Mała separacja spowoduje powstanie przesłuchów w magistrali multiswitchowej, co może uniemożliwić poprawną pracę sieci.

 

 

Ponieważ w kablu występuje zjawisko wzrostu tłumienia wraz z częstotliwością, oraz że w instalacji w domu wielorodzinnym mamy bardzo duże odcinki kablowe dochodzi do powstawania znacznych różnic poziomów poszczególnych transponderów satelitarnych (zależnie od częstotliwości). W skrajnych przypadkach może dojść do braku możliwości odbioru sygnału SAT. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby wybrany multiswitch miał prekorekcję charakterystyki kabla (transpondery o niższych częstotliwościach miały mniejsze poziomy na wyjściu multiswitcha w porównaniu do transponderów o wyższych częstotliwościach). Przy tak dobranej charakterystyce dochodzi do kompensacji wpływu kabla i wszystkie transpondery mogą być poprawnie odbierane przez dekoder. Problemy ze źle wybranym multiswitchem dają o sobie znać podczas całego czasu eksploatacji instalacji, co jest przyczyną powstawania zgłoszeń reklamacyjnych. Nowoczesne multiswitche pozwalają także na zdalną (poprzez internet) zmianę ustawień. W przypadku zmiany parametrów nadawania, np. sygnałów DVB-T możliwa jest rekonfiguracja bez konieczności przyjazdu instalatora. Inwestor powinien również rozważyć zastosowanie multiswitcha zintegrowanego ze wzmacniaczem kanałowym. Takie podejście zmniejszy koszty instalacji i umożliwi wyrównanie poziomów odbieranych multipleksów cyfrowych. Nowoczesne multiswitche, o których mowa, wyposażone są również w zabezpieczenia przeciwprzepięciowe i przeciwzwarciowe.

 

skontaktuj się

Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas
58 739 59 59

Napisz do nas
telmor@telmor.pl

newsletter
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj ×